KLUB VODNÍCH SPORTŮ

DRACI

Co jsou dračí lodě

Dračí lodě

Dračí lodě

Historie

Historie pádlování na dračích lodích (dragonboating) začala před více než dvěma tisíci lety ve staré Číně. Legenda praví, že v jednom městě žil člověk jménem Ku-Juan, který se mezi obyvateli těšil značné oblibě. Rovněž se politicky angažoval a stal se radním svého města. Po nějaké době však nesouhlasil s místními politickými praktikami a na protest skočil z útesu do říčních vod. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích ve snaze ho najít. Třebaže se jim to nepovedlo, vyplouvají na řeku každoročně a bubnováním si připomínají památku tohoto legendárního muže.

Současnost

Dragonboating rozšířili do světa čínští přistěhovalci a dnes můžeme pozorovat zvyšující se oblibu tohoto sportu v mnoha zemích od Kanady po střední Evropu.
Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy.
Ačkoli se můžeme setkat s mnoha tvary dračích lodí, pro účely závodění existuje standardizovaný typ. Lodě odvozené od boha vod – draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas. Závody dračích lodích se konají na různých tratích, od sprintů (200 resp. 250m), přes střední tratě (500m, 1000m), až po dlouhé tratě (2000m). Pro zájemce o dragonboating na vrcholové úrovni nutno dodat, že dračí lodě uvidí diváci na olympijských hrách v Aténách jako ukázkový sport a v roce 2008 v Pekingu se již bude na dračích lodích závodit naostro.
V Česku se objevila první dračí loď v roce 1998 jako dar Singaporské asociace dračích lodí. Brzy přibyla druhá loď a Vltava se stala svědkem pravidelných vyjížděk těchto poněkud netradičních dlouhých plavidel.Od roku 2004 se pravidelně jezdí Český pohár dračích lodí (Bohemian Dragon Boat Cup) za účasti posádek z celé ČR a výběru Slovenska. V roce 2006 se konalo historicky první Mistrovství ČR dračích lodí v Ostrožské Nové Vsi. Závodilo se na tratích 200m, 2000m, v kategoriích muži, ženy a mix.

Sekce dračích lodí mezi sebou ráda přivítá nové zájemce o tento sport, kteří jsou ochotni sportovat v týmu a to bez rozdílu pohlaví a věku. Nábor v průběhu oficiálních tréninků.